9 Ocak 2019’da bir WhatsApp mesajıyla başladık.

Torlak Çiftliği için özel tasarlanmış ürünler peşindeydim. Kahve bunlardan biri oldu.

Zeytin ağaçlarının kadim dostları çoban ve keçiyi anlatırken ben, Dostum Alper Ulus da kahveyi keşfedenin bir çoban ve keçisi olduğunu anlatıyordu. Ortak nokta çoban ve keçi bana ilham vermişti. O zaman keçinin patikasını izlerim, kahveye ulaşırım. Bu kez özel ürünüm kahve olur dedim. Ve o mesajı attım.

Fabrikaya gittim. Hayalimi anlattım. “Kapağı açınca kokusu mekanı saran. Dilde damakta yanakta homojen ve doygun tad bırakan. Kadifemsi yutulan. Gırtlakta harika bir tad bırakan.” diye anlattım. Alper blendler denemeye başladı. Bütün bu özellikleri bir potada eritmek maharet istiyor. Çekirdekleri iyi tanımayı. Bölgesini, cinsini, kavurma özelliğini, demledikten ya da pişirdikten sonraki tad uyumunu bilmeyi gerektiriyor. Endişem yoktu, en doğru adresteydim.

16 Ocak günü denemeler arasında seçim yaptık. Adını o yüzden Blend1601 koydum. İnce detaylar başladı sonrasında. Etiketler, paketler… Aklıma bir lansman yapmak düştü. Dostlarımın İstanbul’daki event house mekanında çok nezih ve ufak bir tanıtım yaptık. Ben katılanların gözlerine baka baka tane tane anlatabildim. Hikayemi geçirebildim sanıyorum. Sosyal medyada öyle güzel anlattılar ki. Tam gönlüme göre oldu.

Torlak Çiftliği web sitesinde kahveye bir sayfa açtık. Blend1601, bir süre sonra kendi karakterini ortaya koymaya başladı. Yuvadan uçmak istedi. Set çekmedim. Kendi web sitesini açtık. Derken online satışa geçtik.

Bazı özel ve butik etkinliklere katılmaya başladık. Hala büyük etkinliklerden ürker Blend1601. Yalınlığı sever. Biraz benim gibi. Yalınlık zenginliğimizdir diyorum.

Bir kaç gün sonra Blend1601 ikinci yaşını dolduracak. Geriye baktığımda çalışmak, inanmak, güvenmek kelimeleri parlıyor. Hem yaptığımız işe hem birbirimize. Her zaman söylüyorum sevgili Alper Ulus, bana inanmasaydı bugünlere gelemezdik. 30 yıllık meslek hayatında O’nu da rutinin dışına çıkaran bir iş oldu bu. Paketlerimiz üzerine imzasını attı.

Torlak Çiftliği iş hayatımın nirvanasıdır. Sabırdır. Buradan doğan Blend1601 ise heyecandır. Hayatımızın her anına tanıklık eden lezzetli bir dosttur.

Aynı heyecanla devam ediyorum ve çalışıyorum. Bu işi yaparken değerli yol arkadaşlarıma, siz değerli müşterilerime, sevgili eşime desteği için şükranlarımı sunuyorum.

Yolumuz açık, lezzetli olsun…

Armağan Portakal

9 Ocak 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir