1-Nasıl doğdu?

Yalın ama zengin bir projeydi aklımdaki. Sadece Torlak Çiftliği için butik ve özel tasarım ürünler hayal ettim. Kendi ürünlerim ve faaliyetlerim zaten butiktir, çocukluğumuzdaki tadlara götüren el emeği ile ürünler yaparız. Ve el emeği bizim için hala çok değerlidir. Asıl işim olan zeytinin kadim zamanlara uzanan keçi ve çoban birlikteliği ilham verdi ve Etiyopyalı Çoban Kaldi’nin keçisinin keşfettiği kırmızı meyveli ağaca yani kahveye yöneldim.

Dünyanın saygın kahve uzmanlarından ve Pacifica Coffee kurucusu dostumuz Alper Ulus’a dedim ki “kafamda ufak ama deli bir proje var. Görüşelim mi?” Böyle başladık.

2-Hayalinizdeki kahveyi nasıl tanımladınız?

Alper Ulus’a aynen şöyle anlattım “Kokusu mekanı sarsın. Dilde, yanakta ve damakta homojen tadı olsun. Kadifemsi yutulsun. Yuttuktan sonra gırtlakta dolgun tadı kalsın.”

3-Blend 16.01 özellikleri nedir?

Yüksek rakımda shade grown olarak yetişmiş Arabica çekirdekleri kullanılıyor. Bu özellik, kahveye yetiştiği bölgenin, diğer bitki ve ağaçlardan gelen zengin nefaseti veriyor. Hand picked yani sadece elle toplanan çekirdekler. El emeğinin kahvemizde de üstün özellik olması çok içime siniyor. Paketlerimizdeki check valve  dışardan koku, hava vs almasını ve bayatlamasını engelliyor.

İnce dokunuşların, zarafetin, nicelik yerine niteliğin önemli olduğu, butik bir iş Blend 16.01. İnce zevklerimizi, farkındalıklarımızı, nefaseti, zevki, kişiselliği, yalınlığı tekrar hatırlamamıza neden olan zarif duygudur. Keçinin patika yolunda, yavaş, usul, çiçekli, kokulu, hissederek, etraftaki güzellikleri görerek, çaba göstererek, tırmanarak, ufak adımlarla bir yürüyüştür.

4-Kaç çeşit?

Türk kahvesi, filtre kahve ve çekirdek kahve var.

5-İsmi neden 16.01?

Blende karar verdiğimiz gün 16 Ocak idi. Bir hikayesi olmalıydı. Yalın hikaye bundan daha iyi olamazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir